Zabawka

Zabawka - okładka książki

Opis książki

Jej śmierć pozostaje zagadką.

On pozostaje bezkarny.

Mroczny kryminał oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Siedemnastoletnia Katarzyna D. zaginęła w maju 2000 roku i dotąd jej nie odnaleziono. Zostawiła po sobie pamiętnik z szokującą zawartością.

W latach 2000–2006 na warszawskich Bródnie i Pradze zamordowano trzy bezdomne kobiety, alkoholiczki i bywalczynie Dworca Centralnego. Prokuratura do dziś prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy.

Nawiązując do dwóch warszawskich zbrodni z początku lat dwutysięcznych, Robert Ziębiński snuje mroczną i przerażającą opowieść o pozornie szczęśliwej rodzinie naznaczonej dramatami z przeszłości, o chciwości, kłamstwach i zwyrodnieniu, do którego zdolny jest człowiek.

Ania Kryńska, córka znanego biznesmena, ma idealne życie: kochających rodziców, piękny dom i pieniądze. Pewnego dnia wszystko pęka jak bańka mydlana, gdy gazety publikują zdjęcie jej ojca obok twarzy martwej kobiety znalezionej w Lesie Bródnowskim. Okazuje się, że ofiara to była żona Edwarda Kryńskiego. Wiedziona potrzebą odkrycia prawdy o rodzinie Ania rozpoczyna prywatne śledztwo. Tymczasem policja znajduje kolejną ofiarę.

Kim są mężczyźni ze zdjęcia sprzed lat, kto zabił Ewelinę i jak kolejne zabójstwa wiążą się z wysoko postawionymi osobami w kraju?

Dane szczegółowe

ISBN: 9788366815001
Liczba stron: 384
Data premiery: 23 marca 2021 r.

Wydawnictwo MOVA

Solik stał na drewnianym mostku obserwując z oddali miejsce zbrodni. Ktokolwiek zabił kobietę, nie próbował jej ukryć. Miejsce zbrodni było widoczne z daleka. Biegaczka musiała patrzeć pod nogi, a nie rozglądać się dookoła, tylko dlatego jej nie zauważyła. Miał zatem do czynienia z kimś, kto chciał by jego zbrodnię odkryto. I jeszcze ten supeł na nadgarstkach. Zawodowy, wyglądał na marynarski. Morderca znał się na tym co robił i nie miał zamiaru tego ukrywać.

„Zabawka” Robert Ziębiński

Zawsze zżymam się na określenia typu „sztos” czy „petarda”, które coraz częściej pojawiają się w odniesieniu do literatury kryminalnej. Przyznam, że w przypadku „Zabawki” przeszły mi przez myśl, odczarowane z banału i z naprawdę mocnym znaczeniem, ale nie użyję tych określeń, bo to pójście na łatwiznę.

Jarosław Czechowicz https://krytycznymokiem.blogspot.com/

„Zabawka” to powieść porażająca i tym bardziej okrutna, że oparta na faktach. Zróbmy wszystko, by było o niej głośno. Nie pozwólmy uciszyć krzyku zaginionych. (…) Emocje, które towarzyszą lekturze są druzgocące. Dawno żadna powieść ze zbrodnią w tle nie zrobiła na mnie tak piorunującego wrażenia siłą przekazu i zaangażowaniem autora. 

sieczyta.com.pl

To rzadka sztuka, żeby umiejętnie połączyć poważny (wręcz wstrząsający) temat i z założenia rozrywkową prozę gatunkową. Robert Ziębiński swym przejmującym a jednocześnie perfekcyjnie skonstruowanym thrillerem „Zabawka” takiej sztuki dokonał.

Galfryd (lubimyczytac.pl)