Książki z pandemią w tle na lubimyczytac.pl
Na lubimyczytac.pl ukazało się zestawienie książek, które powstały podczas – i w wyniku – pandemii koronawirusa. Oczywiście wśród tytułów nie mogło zabraknąć „Lockdownu”, którego premiera już 2 września.
Wydarzenia historyczne pozostawiają po sobie wyraźny ślad w literaturze. Zakończona przeszło 70 lat temu II wojna światowa wciąż jest obecna w wielu książkach. Ostatnia popularność, jaką ostatnio cieszą się powieści, których akcja dzieje się w obozach (cykl „Tatuażysta z Auschwitz” czy niedawno wydane książki „Dzieci żółtej gwiazdy” i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”) jest tego najlepszym przykładem. Na początku XXI wieku dla świata zachodniego podobny wydźwięk miały zamachy z 11 września 2001 (choć tragedia miała zdecydowanie mniejszą skalę). Gdy na ekranach telewizorów oglądaliśmy, na żywo, walące się wieże World Trade Center, mieliśmy poczucie końca znanego nam świata. Kultura szybko zareagowała na wydarzenia z Nowego Jorku: powstawały filmy, komiksy („9-11: September 11th Volume 2” z genialnym obrazem Alexa Rossa na okładce czy „In The Shadow Of No Towers” laureata Pulitzera Arta Spiegelmana), albumy fotograficzne, a także niezliczone książki, zarówno reporterskie, jak choćby „102 minuty” napisana przez dziennikarzy „The New York Timesa” Kevina Flynna i Jima Dwyera), jak i powieści (przytoczyć można chociażby zekranizowaną przez Stephena Daldy’ego książkę „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” Jonathana Safrana Foera). Terroryści próbujący na rozmaite sposoby uderzyć w Stany Zjednoczone stali się również stałym motywem książek sensacyjnych i thrillerów.
Można się domyślać, że nie inaczej będzie z pandemią i światowym zamknięciem w domach, jaki zafundował nam rok 2020; w końcu dla wielu osób koronawirus to, paradoksalnie, przeżycie wspólnototwórcze. Kod kulturowy, zrozumiałym pod praktycznie każdą szerokością geograficzną. Wspólna tragedia, która dotknęła mieszkańców wszystkich kontynentów na kuli ziemskiej. Jej efekty zobaczymy w dziełach kultury, które powstaną w kolejnych latach. Czy tę zmianę możemy już zaobserwować w literaturze?
Przeczytaj całość artykułu Adama Jastrzębowskiego na lubimyczytac.pl: Książki z pandemią w tle.